Czy warto przerabiać garaż na pokój?

Czy warto przerabiać garaż na pokój?

Problem z zagospodarowaniem garażu wbrew pozorom pojawia się dość często. Wynika to głównie z tego, że obecnie klimat Polski się zmienia i nie nachodzą nas srogie zimy, takie jak jeszcze kilka lat temu. Przez to coraz więcej osób zastanawia się, jak wykorzystać nieużywany garaż. Pojawiają się wątpliwości, czy zostawiać garaż w takim stanie, w jakim jest, czy też może przerobić go na pokój.

Garaż jako garaż

Garaż, który zachowa swoją funkcję, jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. W garażu można trzymać nie tylko opony na zmianę, ale również rowery czy sprzęty, które pomagają w pielęgnacji domu, na przykład sekator, kosiarka, grabie i inne tego typu maszyny.

Dodatkowo garaż na pewno będzie ułatwieniem, jeżeli chodzi o przechowywanie różnych rzeczy, jak na przykład kartonów czy narzędzi. Garaż nie musi koniecznie służyć do przechowywania samochodu.

Garaż jako pokój

Polecam stronę o domach jednorodzinnych

Tutaj wyobraźnia zarówno nasza, jak i architekta, może popuścić swoje wodze fantazji. Jeżeli zdecydujemy się na przerobienie garażu na pokój, najpierw musimy zdecydować, co tam w ogóle powstanie. Opcji jest mnóstwo: pokój gier i zabaw, zwany pokojem rozrywki, siłownia, pokój multimedialny, dodatkowa sypialnia… Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń. Trzeba tylko pomyśleć o odpowiedniej izolacji (garaże często nie są tak ocieplane, jak reszta domu), a także pomyśleć, jak zabudować bramę garażową, wmontować okna i możemy cieszyć się dodatkowym pokojem.

Obecnie jeżeli nie korzystamy z garażu lub zdecydowaliśmy się na budowę garażu wolnostojącego, obecny garaż, przylegający do domu, można dowolnie przerobić. W żaden sposób nie zaburzy to struktury i wyglądu budynku, jednak jego wnętrze może się całkowicie odmienić. Warto jednak wcześniej zasięgnąć rady profesjonalnego architekta, który przeprowadzi nas przez ten proces. Często w budynku trzeba wymienić nie tylko izolację i bramę garażową, ale również posadzkę, którą najczęściej są brudne płytki – zwłaszcza jeżeli dotychczas traktowaliśmy garaż jak składowisko różnego rodzaju sprzętów. Warto pamiętać, że decyzja zawsze należy do nas – jeżeli wolimy się zabezpieczyć lub mieszkamy w takim rejonie Polski, w którym często temperatury zimą sięgają poniżej 0 (okolice gór), to warto w zanadrzu mieć miejsce w garażu, żeby nie doszło do zamarznięcia silnika lub akumulatora. Jeżeli jednak od lat w naszym mieście nie było mroźnych zim i nie obawiamy się ich, to można pomyśleć nad zmianą garażu w siłownię lub pokój rozrywki.

Częstym rozwiązaniem jest wstawienie dużego okna zamiast bramy garażowej, jednak w takim wypadku bezwzględnie należy zamontować rolety antywłamaniowe. Przy tak dużych powierzchniach okiennych jest to niezbędny wymóg, a przy pokoju, w którym znajdą się dość drogie sprzęty (obojętnie czy chodzi o telewizor, konsolę czy sprzęt na siłownię), również jest to bezwzględne.