Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy

Dla niektórych osób wybór dachu może okazać się naprawdę poważną decyzją, którą należy dobrze przemyśleć. Problem ten dotyczy zarówno inwestorów, jak i osób prywatnych. Warto na wstępie uświadomić sobie, że dach pełni kilka niezwykle ważnych funkcji, jednak najważniejszą z nich jest ochrona całego domu. Dopiero później można myśleć o kwestiach estetycznych. Na dach dwuspadowy składają się dwie przeciwległe połacie, połączone w kalenicy. W tym dachu występują charakterystyczne, trójkątne ściany boczne, zamykające bryłę dachu – nazywa się je szczytami.

Dach dwuspadowy jest jednym z popularniejszych typów dachu w Polsce głównie ze względu na prostotę jego wykonania, łatwe odprowadzanie śniegu i wody, a także na fakt, że łatwo można doświetlić poddasze. Dobrze wykonany dach dwuspadowy nie tylko będzie wyglądać estetycznie, ale również skutecznie ochroni dom. Ponadto dachy dwuspadowe królują w obecnej architekturze, dlatego dom z dachem dwuspadowym świetnie wpasuje się w otoczenie. Z kolei dzięki konstrukcji, którą opieramy na dwóch skosach, zyskujemy dużą przestrzeń, jaką jest poddasze: możemy je zaadaptować na różne sposoby, a doświetlenie jej jest banalnie proste: wystarczy zamontować okna dachowe.

Zalety dachu dwuspadowego:

  • dach dwuspadowy jest dość tani: prosta forma ogranicza konieczność stosowania dodatkowych elementów, które są niezbędne do wykonania prawidłowego pokrycia,;
  • jego forma ogranicza ryzyko popełnienia poważnych błędów wykonawczych (np. w przypadku dachu płaskiego dużo łatwiej o taki błąd, który może skutkować zawaleniem się domu);
  • dach dwuspadowy ze względu na swoją popularność pasuje do każdego otoczenia,
  • dach dwuspadowy tworzy przestrzeń użytkową, którą można wykorzystać;
  • łatwiej go doświetlić,;
  • skuteczniej odprowadza wodę i śnieg.

Jeżeli zależy nam na zbudowaniu energooszczędnego domu, warto jednak postawić na dwuspadowy dach, jednak bez okapów. Dach powinien być jak najprostszy, bez zbędnych załamań i lukarn: dzięki temu dużo zaoszczędzamy zarówno pod względem energii, jak i kosztów. Decydując się na prosty dwuspadowy dach decydujemy się na prostą bryłę budynku, którą łatwiej jest docieplić i która wolniej traci ciepło: potrzebujemy dużo mniej energii do ogrzania całego domu, a energia nie ucieka przez dach. Dodatkowo na dachu dwuspadowym można zamontować kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne, jednak przed montażem i podjęciem decyzji na ten temat trzeba uwzględnić orientację połaci względem stron światła. Dobrze wykonany dach podkreśli walory całego budynku, jednak nieprzemyślany może nie tylko zaburzyć jego proporcje, ale również może wpłynąć negatywnie na jego estetykę. Dodatkowo źle wykonany dach dwupołaciowy może powodować, że na poddaszu pojawi się wilgoć.

Mimo że budowa tego dachu jest prosta, nie warto na niej oszczędzać dla dobra własnego domu i komfortu mieszkania.