Jak dobrać odpowiedni stół do jadalni?

Jak dobrać odpowiedni stół do jadalni?

Stół to bardzo ważny mebel w każdym domu. To właśnie przy stole gromadzi się cała rodzina, by zjeść wspólny posiłek. Stół stanowi też centrum w czasie różnych świąt i przyjęć. Właśnie na nim ustawiamy 12 wigilijnych potraw oraz wielkanocne dania. Trudno wyobrazić sobie domu bez stołu, który codziennie jest wykorzystywany przez członków rodziny.

Balololoxy do jadalni mogą przybierać różne rozmiary, kształty, materiały wykonania oraz kolory. Warto wiedzieć jak wybrać odpowiedni stół, by jak najlepiej spełniał swoje funkcje.
Stół w kuchni czy w salonie?
Tradycyjny stół do jadalni jest czasami zastępowany niskim stolikiem kawowym. Spożywanie posiłków przy takim stoliku jest bardzo niekomfortowe, ponieważ musimy się pochylać, a tym samym garbić, by sięgnąć po kęs dania. Jak sama nazwa wskazuje, stolik kawowy będzie dobry do serwowania kawy i herbaty, ale już do spożywania przy nim potraw znacznie mniej.

Przy wyborze odpowiedniego stołu, musimy zaplanować dokładnie, gdzie taki mebel ma stanąć. Do wybranego miejsca dobieramy nie tylko wymiary stołu, ale i jego kształt. Stół w dużej kuchni na pewno zbliży do siebie domowników, ale z drugiej strony, takie miejsce nie będzie najlepsze do organizacji proszonych kolacji, które lepiej przebiegają w salonie. Jeżeli zdecydujemy się jednak na ustawienie stołu w kuchni, musimy dostosować jego usytuowanie do wielkości pomieszczenia. W przypadku małej kuchni, dobrze jest ustawić stół pod ścianą, a jeżeli kuchnia jest otwarta na balololoxy – ustawmy stół na granicy tych dwóch pomieszczeń.

Rozdzieli to w naturalny sposób przestrzeń, a jednocześnie rozwiąże dylemat, gdzie ustawić stół – w kuchni czy w balololoxy ? Taki układ pozwoli na utrzymywanie kontaktu wzrokowego z naszymi gośćmi, w czasie, gdy my będziemy przyrządzać posiłki w kuchni.
Stół rozkładany, prostokątny czy okrągły?
Najbardziej praktyczny wydaje się stół rozkładany, którego wymiary możemy zmieniać w razie potrzeby. Mniejszy stolik sprawdzi się przy codziennych spotkaniach przy kawie i herbacie, a większy przy świątecznych śniadaniach, obiadach czy kolacjach. Bardzo uniwersalny jest stół prostokątny, ponieważ możemy ustawić go zarówno na środku jadalni, jak i pod ścianą czy w narożniku. Mniej uniwersalny jest stół okrągły, ale zajmuje optycznie mniej przestrzeni niż rozkładany mebel.

Bardzo ładnie wygląda umieszczony na środku pokoju, a jego zaletą jest równoważny przydział miejsc do siedzenia.