Miękko i przytulnie

Dawniej duży, wzorzysty, dywan był nieodłącznym elementem wystroju salonu. Obecnie znacznie rzadziej decydujemy się na dywany, a jeśli już je wybieramy są one zazwyczaj niewielkich rozmiarów i prócz roli dekoracyjnej wydzielają jakiś kącik, np. część telewizyjna, dziecięcą, czy towarzyską. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów dywanów wykonanych z rozmaitych materiałów.

Mamy dywany z włókien naturalnych (wełna, jedwab, bawełna, wiskoza), z włókien sztucznych (polipropylen, poliamid, akryl) oraz z włókien mieszanych. Możemy wybierać także w bogatej gamie wzorów i kolorów oraz zróżnicowanej rozmiarówce. Na jaki zatem warto się zdecydować? O jakości dywanu, a jednocześnie jego cenie, decyduje rodzaj użytego materiału, gęstość runa oraz sposób tkania. Najtańsze są dywany bawełniane i z polipropylenu tkane maszynowo.

Najwięcej z kolei zapłacimy za dywan wełniany lub jedwabny tkany ręcznie. Bardzo ważną rolę w przypadku dywanu odgrywa także gęstość runa podawana w ilości punktów na metr kwadratowy. Im większa gęstość, tym lepszy dywan (150 tysięcy punktów na metr to absolutne minimum, chyba, że wybieramy dywan wełniany z grubym włosiem, wówczas wystarczy nieco powyżej 50 tysięcy punktów). Zwróćmy też uwagę na wagę dywanu (minimum stanowią 2 – 4 kg na metr kwadratowy).

www.festiwaldronow.pl