Mobilne urządzenia dla osób starszych

Mobilne urządzenia dla osób starszych

Mogłoby się wydawać, że osoby starsze nie chcą i nie potrzebują korzystać z urządzeń mobilnych, jakimi są telefony komórkowe. Jednak w dobie dzisiejszego świata jest to niemal konieczne. Nie zważając już uwagi na posiadanie telefonów stacjonarnych przez większość starszych osób – coraz więcej z nich decyduje się jednak na kupno urządzenia mobilnego. Takie decyzje spowodowane są wieloma czynnikami. Pierwszym z nich jest bardzo mocna potrzeba bycia w stałym kontakcie z bliskimi i znajomymi.

Starsi ludzie w dzisiejszym świecie nie siedzą już w domu przed telewizorem i kubkiem herbaty. Coraz częściej spotyka się ich na mieście, w restauracjach, czy miejskich ośrodkach kultury. Jest to bardzo ciekawe i wesołe zjawisko, ponieważ ostatnio bardzo dużą uwagę skupia się właśnie organizacji takich zajęć dla osób w wieku emerytalnym. Stały kontakt, dodatkowa rozrywka – to główne elementy, które stoją za posiadaniem takich urządzeń przez starszych obywateli w naszym społeczeństwie. Jednak warto się zastanowić: jakie powinny być te urządzenia, czym mają się charakteryzować?

  • Przede wszystkim muszą być łatwe i wygodne w użyciu.

    Nie warto dawać starszej osobie najnowszych modeli technologicznych, ponieważ i tak nie skorzystają z ich wszystkich funkcji. Co więcej – im więcej możliwości, większy procesor – telefon szybciej się rozładuje;

  • Jeżeli chodzi o techniczne aspekty – telefon komórkowy o takim przeznaczeniu powinien mieć duże przyciski (raczej unika się dotykowych rozwiązań). Co więcej – warto aby był dość spory, solidny, o sporej przekątnej ekranu;
  • Chyba najważniejsze jest to, aby telefon był prosty w użyciu. Ważne jest więc, aby interfejs był prosty i czytelny. To sprawi, że starszy człowiek łatwiej się przyzwyczai i będzie potrafił skorzystać bez dodatkowej pomocy.

.