Najciekawsze w Europie realizacje miejskiej przestrzeni

Najciekawsze w Europie realizacje miejskiej przestrzeni

W 1999 roku narodził się pomysł przyznawania Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni. Trzeba przyznać, że jest to ciekawa oraz motywująca inicjatywa i to zarówno dla samych architektów, jak i dla ludności zamieszkującej europejskie miasta. W bieżącym 2014 roku, dokonano szczególnego wyróżnienia dwóch obiektów, a mianowicie starego portu położonego w Marsylii, który poddano zjawiskowej renowacji, a także doliny hiszpańskiej rzeki, która została zamieniona w interesujący oraz atrakcyjny rekreacyjny teren.

Jeżeli chodzi o wcześniejsze lata, to zwycięzcą dziesiątej edycji konkursu, która miała miejsce w 2010 roku, została biblioteka pod gołym niebem znajdująca się na terenie Niemiec, a dokładnie w Magdeburgu. Warto podkreślić, że dostrzeżone zostały również polskie standardy zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Uwadze jurorów nie uszły, zlokalizowane w stolicy Polski, nadwiślańskie tereny rekreacyjne.

Doceniono fakt, że martwe i opuszczone przez wiele lat brzegi Wisły, dzięki dobremu pomysłowi i odpowiedniemu zagospodarowaniu przestrzennemu, dzisiaj stanowią serce miasta, będąc jednocześnie miejscem wielu imprez i spotkań kulturalnych.