Okna dachowe

Okna dachowe

Wbrew pozorom okna dachowe nie są tak popularne, jak mogłoby się ludziom wydawać. Dużo bardziej popularne są okna w szczytach dachów dwuspadowych niż w faktycznym dachu. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego tak jest? Czego obawiają się ludzie, którzy decydują się na montaż innych okien? I czy ich obawy są słuszne? Warto od razu zaznaczyć, że naturalne oświetlenie jest dużo korzystniejsze dla zdrowia, niż oświetlenie sztuczne.

Utrata ciepła

Przede wszystkim źle zamontowane okna dachowe mogą powodować zbyt duże utraty ciepła w pomieszczeniu.

Wiele osób obawia się, że okna dachowe sprawią, że ich dom nie będzie tak energooszczędny, jak by chcieli. Poniekąd to prawda, ponieważ w przypadku domów energooszczędnych dach powinien być jak najprostszą bryłą, jednak jeżeli komuś nie zależy na tym aspekcie, to warto zapamiętać, że prawidłowo zamontowane okna dachowe nie powodują znacznej utraty ciepła. Warto wspomnieć o tym, że okna dachowe znacząco wpływają na stopień naświetlenia pomieszczeń, ale również znacznie podwyższają komfort ich użytkowania.

Kontrola dachu

Jeżeli chodzi o okna dachowe, to dzięki nim dużo łatwiej kontroluje się to, co się dzieje z dachem domu.

W prosty sposób można nie tylko sprawdzić, co się dzieje na dachu, ale również łatwiej się na niego wychodzi. W każdym domu powinno być zapewnione minimum jedno wyjście, umożliwiające inspekcję kominów, tak więc nie da się w 100% uniknąć – w przypadku dachów dwuspadowych – montażu chociażby jednego okna lub wyjścia dachowego. Okna dachowe jednak pozwalają na bezpieczne sprawdzenie dachu bez konieczności wychodzenia.

Oświetlenie

W przypadku pomieszczeń na poddaszu często występuje problem z właściwym nasłonecznieniem.

Co prawda można zamontować jedno okno tradycyjne na ścianie pionowej i postarać się o montaż lamp jako dodatkowe oświetlenie, jednak takie rozwiązanie zmniejsza komfort użytkowania pomieszczenia. Na dodatek doświetlanie pokojów lampami wiąże się ze zwiększeniem kosztów na energię elektryczną. Jeżeli okna dachowe są dobrze rozmieszczone na skosach, to doskonale sprawdzą się w swojej funkcji. Warto jednak zadbać też o odpowiednie rolety lub żaluzje, żeby w razie słonecznej pogody można było przyciemnić pomieszczenie.

Na oknach dachowych można montować zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Dodatkowo warto też dobrze przemyśleć wysokość okien: zwykle montuje się je na wysokości prawie dwóch metrów, dlatego warto tak je umiejscowić, żeby nie było problemu z dostępem do nich. Ludzie często obawiają się między innymi wysokości, na której zamontowane są okna (co może wiązać się z utrudnionym do nich dostępem), a także zbytniej utraty ciepła. Jeżeli jednak dobrze przemyśli się zarówno ich rozmieszczenie, jak i dopilnuje się prawidłowego montażu, to okna dachowe będą nam służyć przez lata i będą naprawdę dobrą opcją na oświetlenie piętra lub strychu.