Wejście wizytówką domu

Wejście wizytówką domu

Pokaż mi jak mieszkasz, a powiem Ci kim jesteś – zdarza się nieraz mawiać. A zapraszając gości do domu, po pierwsze prowadzimy ich do wejścia. I na tym etapie zaczynają się ich wyobrażenia na temat domu.

Współczesna architektura wymaga, aby wejście do domu było jego ładną wizytówką, łączącą podwórko z wnętrzem. Oprócz tego ma też zapewniać odpowiednie zabezpieczenie przed włamaniami, ale i przed nadmiernym nasłonecznieniem, czy opadami. Projektując wejście, ważnym elementem jest wyznaczenie tzw.

podcienia, który skutecznie będzie chronił przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wygląda to tak, jakby drzwi były wtopione w ścianę, a nie jak niegdyś – wystawały z niej. Dodatkowym, niezbędnym elementem są schody.

Nie kończą się one ostatnim stopniem zaraz przy drzwiach, ale musimy zrobić jeszcze kilka kroków, aby wejść. Zabieg oczywiście celowy. Dzięki temu unikniemy zasypania drzwi np.

śniegiem lub unikniemy podtopień w razie ulewnych deszczy. Nieodłącznym elementem solidnie wykonanych drzwi są lampy, najczęściej z czujnikiem ruchu.